Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014

Επικράτηση ΓΑΣ Έδεσσας επί των Ατρομήτων Ν.Σάντας με 56-39

Νέα νίκη για τον ΓΑΣ Έδεσσας που επιβλήθηκε των Ατρόμητων Ν.Σάντας με 56-39. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς η απόδοση του ΓΑΣ δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα. Για μία ακόμη αγωνιστική η ομάδα παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες, γεγονός που επηρέασε την αγωνιστική εικόνα της ομάδας. Για διάφορους λόγους από την ομάδα απουσίαζαν οι Τότλης, Μπίκος, Λούσης, Σταμπουλής και Τσακώντσης.
Ο κόουτς Σταυρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μακρίδη Τ., Αντωνιάδη, Υφαντίδη, Γάτσο και Δοδόπουλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Δοδόπουλο να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του ΓΑΣ και συντηρώντας ένα προβάδισμα  5-6 πόντων. Το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Έδεσσας μπροστά στο σκορ με 20-13.
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της πόλης μας ήταν πολύ άστοχη και παρά την σταθερά καλή άμυνα που έπαιζε, δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΓΑΣ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 31-24.
 Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τον ΓΑΣ να είναι σταθερά καλός στην άμυνα ( με τους Γάτσο, Αντωνιάδη και Αργυρό να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια), αλλά να φτάνει με δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι κυρίως με τους Γάτσο, Υφαντίδη και Δοδόπουλο.
Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε νικητή τον ΓΑΣ με σκορ 56-39 προσθέτοντας άλλη μια νίκη  στο ενεργητικό του, συνεχίζοντας την προσπάθεια του.
Δεκάλεπτα: 20-13, 31-24 (ημιχ.), 43-33, 56-39 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος Γιώργος): Σταυρόπουλος, Αντωνιάδης 3, Γάτσος 10(2), Μποζίνης 3(1), Αργυρός 5, Μακρίδης Β. 2, Μακρίδης Τ. 3(1) Υφαντίδης 15(2), Δοδόπουλος 15(1).
Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ αντιμετωπίζει την ομάδα ΑΓΕ Πιερίας εκτός έδρας  Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος το Σάββατο 20/12 στις  20:30 στο ΔΑΚ Κατερίνης.

ΓΑΣ Έδεσσας - Φίλιππος Βέροιας (παιδικό) 53-65
Την ήττα γνώρισε το παιδικό του ΓΑΣ Έδεσσας με 53-65 από την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας. Παρά την ήττα η ομάδα του ΓΑΣ είχε καλή απόδοση με τον νεαρό Μποζίνη να πρωταγωνιστεί πετυχαίνονται 43 πόντους με 8 τρίποντα!!!
Ο ΓΑΣ κατέφερε να βρίσκεται στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο. Όμως οι σημαντικές απουσίες των Λουκόφτση, Συμεωνίδη και Σταυρόπουλου, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της πόλης μας να διεκδικήσει την νίκη μέχρι το τέλος του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 7-14, 26-26 (ημιχ.), 39-47, 53-65 (τελικό).
ΓΑΣ Έδεσσας (Μπιτέρνας Γιάννης): Μισσελής, Καιλίδης 4, Μποζίνης 43(8), Αδάμ, Σαμπάλης 2, Κορδάλης 4, Παπαδόπουλος.