Πέμπτη 16 Απριλίου 2015

Ήττα στις λεπτομέρειες για τις κορασίδες του Πανεδεσσαϊκού

Κοντά στην «έκπληξη» έφτασαν οι κορασίδες του Πανεδεσσαϊκού   το απόγευμα της Τετάρτης απέναντι στο φαβορί του ομίλου Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, γνωρίζοντας την ήττα με 43-48. Τα κορίτσια του Γιώργου Μίλτση ξεκίνησαν αγχωμένες τον αγώνα μένοντας αρχικά πίσω στο σκορ, κατάφεραν όμως με προσωπικές προσπάθειες να μειώσουν με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου σε 13-16.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό στην εξέλιξη του με εναλλαγές στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο αγωνιστικά για τον Πανεδεσσαϊκό καθώς βρέθηκε πίσω στο τέλος του με 31-38, με τα πολλά φάουλ των βασικών παικτριών να δημιουργούν προβλήματα στον κόουτς της ομάδας στη διαχείριση του συνόλου. Παρόλα αυτά, οι κορασίδες του Πανεδεσσαϊκού κόντρα στην εξέλιξη του αγώνα κατάφεραν να ανατρέψουν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και να βρεθούν μπροστά στο σκορ (+3) λίγο μετά τα μέσα του. Στο σημείο εκείνο όμως η εξάντληση από την υπερπροσπάθεια βασικών παικτριών έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, με τις «πράσινες» να χάνουν τον έλεγχο των ριμπάουντ και καθοριστικές επιθετικές προσπάθειες που δεν τους έδωσαν τις «ανάσες» που θα ήθελαν για να διεκδικήσουν  τη νίκη μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 1ο(13-16),2ο( 10-08)23-24 ημίχρονο, 3ο(08-14) 31-38, 4ο(12-10)43-48 τελικό.

Διαιτητές: Μαραθιώτης-Τοκμακίδης

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Μίλτσης): Λυμπάρη, Ιωαννίδου, Μποζίνη 7(1), Παζάρκα 2, Σιάντη 2, Μπαρούτση, Σιβένα 17(1), Καρτσαμάρη 15, Πάχου, Μπουτκάρη, Κύκου, Βαμβακίδου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Παπαδημητρίου): Αραμπατζή, Κοτζαϊτση 6, Σαπαλίδου11(1), Τρυφωνίδου, Βύρλιου, Κουρτίδου 7, Καραφουλίδου, Χαϊντάρι, Σιδέρη, Περπέρογλου 4, Γρηγοριάδου 2, Χρυσανθίδου 18.