Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015

Ευρωμπάσκετ: Στους «8» η Ελλάδα

Με μια επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Εθνική ομάδα διέλυσε το Βέλγιο με 75-54 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους προημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ.
Η 6η σερί νίκη σε ισάριθμα ματς έδωσε στην Εθνική το «εισιτήριο» για την οκτάδα του τουρνουά, όπου την προσεχή Τρίτη θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού που θα ακολουθήσει σήμερα (19.30) ανάμεσα στην Ισπανία και στην Πολωνία.

Η ομάδα του Βελγίου «άντεξε» απέναντι στους Έλληνες παίκτες ένα ημίχρονο, καθώς η Εθνική ξέφυγε με 15 πόντους στο τρίτο 10λεπτο και στις αρχές του 4ου με 20 (62-42), μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.
Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Μπουρούσης με 14 πόντους, με τον Κουφό να είχε 13, τον Πρίντεζη 10 όσους και ο Αντετοκούνμπο, ο οποίος μάζεψε και ισάριθμα ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54