Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015

Νίκη του Σκυδραΐκού στο τοπικό ντέρμπι επί του Πανεδεσσαϊκού

Πιο ουσιαστικός παρουσιάστηκε ο Σκυδραϊκός στο τοπικό ντέρμπι με τον Πανεδεσσαϊκό στην Έδεσσα και επικράτησε με 54-60. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς  για τους γηπεδούχους οι οποίοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία από την περιφέρεια προηγήθηκαν με 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ζητούμενο ήταν η διάρκεια στην απόδοση για τον Πανεδεσσαϊκό, η οποία έπεσε κατακόρυφα στον επιθετικό τομέα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου με 26-27.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σημαιοφορίδης έδειξε για ακόμη έναν αγώνα την ποιότητα του ως παίκτης και με μεγάλα προσωπικά καλάθια έβαλε τον Σκυδραϊκό σε θέση οδηγού με διαφορά ασφαλείας, προηγούμενος με 38-47 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.  Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ψυχραιμία και το σθένος να γυρίσουν το παιχνίδι καθώς ήταν ιδιαίτερα νευρικοί στην τελική προσπάθεια, με τους νικητές  να βρίσκουν λύσεις από το σύνολο των παικτών που αγωνίστηκαν και να επικρατούν δίκαια με το τελικό 54-60. Μία νίκη που στη συνέχεια του πρωταθλήματος αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στην περίπτωση ισοβαθμιών για την παραμονή στην κατηγορία.
Δεκάλεπτα:1ο(20-14), 2ο(06-16)26-27 ημίχρονο, 3ο(12-20)38-47, 4ο (16-15)54-60 τελικό.
Πανεδεσσαϊκός(Αναστασιάδης):Γεωργιάδης 3(1), Μπακύρτσης, Σιβένας Χ., Τακατζόγλου 9(1), Χομένκο, Παπαΐδης 4(1), Μπούζμπας 2, Τσάμης 9, Τότλης, Πέτκος 22(4), Σιβένας Λ., Θεοδώρου 5.
Σκυδραϊκός(Κολοβός):Δημπάρης, Μαλιάρης 6, Σημαιοφορίδης 24(2), Παπαδόπουλος 6, Λυτρίδης, Τσανακτσίδης 5, Δερμιτζάκης 7(1), Καπετανόπουλος 2, Ντουλαβέρης , Χαραλαμπίδης, Τσεσμετζίδης, Μουμτζίδης 8(1).
Το προσεχές Σάββατο και ώρα 18:00 ο Πανεδεσσαϊκός αντιμετωπίζει στο ντέρμπι της πόλης τον ΓΑΣ Έδεσσας, με τυπικά γηπεδούχους τους μπλε.