Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015

Ήττα για τον ΓΑΣ Έδεσσας από τον Σκυδραϊκό με 60-67

Ήττα εκτός προγράμματος για τον ΓΑΣ Έδεσσας καθώς ηττήθηκε από τον Σκυδραϊκό με 60-67. Η ομάδα της Έδεσσας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, με αποτέλεσμα ο Σκυδραϊκός να πάρει προβάδισμα στο σκορ το οποίο συντηρούσε σχετικά εύκολα με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δερμιτζάκη και Σημαιοφορίδη. Για τον ΓΑΣ Έδεσσας σκόραραν οι Δοδόπουλος και Δημητρόπουλος. Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Σκύδρας να προηγείται με 12-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία σκοράροντας με τους Υφαντίδη και Δημητρόπουλο. Όμως τα προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία συνεχίζονταν καθώς δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Μουμτζίδη και τον Σημαιοφορίδη, που κατάφερναν να φτάνουν στο καλάθι. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σκυδραϊκού να προηγείται με διαφορά οκτώ πόντων (29-37).
Στο δεύτερο ημίχρονο ΓΑΣ φάνηκε να «ξυπνάει» και με πρωταγωνιστές τους Υφαντίδη Δοδόπουλο και Δημητρόπουλο κατάφερε 7:12΄ πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου να ισοφαρίσει το σκορ σε 40-40 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους (τρίποντο του Δημητρόπουλου). Γρήγορα όμως Σκυδραϊκός με δύο τρίποντα και ένα δίποντο μείωσε την διαφορά με αποτέλεσμα το 3Ο δεκάλεπτο να βρει τον ΓΑΣ Έδεσσας μπροστά στο σκορ με 51-49.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σκυδραϊκός ήταν καλύτερος και με πρωταγωνιστές τους Δερμιτζάκη, Μαλιάρη έφτασε σε μία δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 60-67.