Την εκδήλωση
διοργάνωσε ο Δήμος Πέλλας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Β/βάθμιας εκπαίδευσης
και την ομάδα Φυσικής Αγωγής Ν. Πέλλας, με αφορμή την 3η Πανελλήνια ημέρα
σχολικού αθλητισμού.
Χαιρετισμό απηύθυναν
ο Δήμαρχος Πέλλας, Γρηγόρης Στάμκος και ο Διευθυντής Β/βάθμιας εκπαίδευσης Ν.
Πέλλας, Κωνσταντίνος Κούγκας. Εκτός από τις βραβεύσεις των μαθητών, τιμήθηκαν
το 1ο , 2ο και 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών για τις
επιτυχίες τους.
Απονομές έκαναν
ο Δήμαρχος Πέλλας, ο Διευθυντής Β/βάθμιας εκπαίδευσης Ν. Πέλλας, ο εκπρόσωπος
της Ιεράς Μητροπόλεως, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Χρήστος Πασσαλής, ο
αντιδήμαρχος Αθλητισμού Ιωάννης Γυριχίδης, ο αντιδήμαρχος Δ.Ε. Πέλλας Δημήτρης
Στεργιούλας, ο αντιδήμαρχος Τεχνικής Υπηρεσίας Παναγιώτης Κερασόπουλος, ο πρόεδρος της
ΔΗΚΕΠΑΠ Απόστολος Φάκκας, ο δημοτικός σύμβουλος Αθανάσιος Επιτροπάκης, η
πρόεδρος της Δ.Κ. Γιαννιτσών Σταυρούλα Γκαδάκη, ο διευθυντής του 1ου
ΓΕΛ Γιώργος Κετικίδης, η διευθύντρια του 2ου Μαρία Πασχούδη, ο
διευθυντής του 3ου ΓΕΛ Γιώργος Δημητρίου και ο υπεύθυνος της ομάδας
φυσικής αγωγής Ν. Πέλλας Χρήστος Χατζηβασιλείου.
Την επιμέλεια
των βίντεο και των συνεντεύξεων είχε ο Γιώργος Γρηγοριάδης, μέλος της ομάδας
φυσικής αγωγής Ν. Πέλλας και σύμβουλος της Δ.Κ. Γιαννιτσών.
ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
Παγκόσμιοι και Πανελλήνιοι σχολικοί αγώνες
Τσίτσος
Δημήτριος, μαθητής 2ου ΓΕΛ: 2η θέση στην παγκόσμια
μαθητική γυμνασιάδα στίβου και 1η θέση στους πανελλήνιους
σχολικούς αγώνες στίβου στον ακοντισμό.
Μυστακίδου
Φωτεινή, μαθήτρια 3ου ΓΕΛ: 3η θέση στην παγκόσμια
μαθητική γυμνασιάδα στίβου και 1η θέση στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες στίβου, στα
800μ.
Ομάδα χάντμπολ
1ου ΓΕΛ : 1η θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα χειροσφαίρισης
και 13η θέση στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης στη Ρουέν της Γαλλίας. Mαθήτριες:
Παπαδοπούλου Ναυσικά, Φράγκου Δέσποινα, Πυριτίδου Βαρβάρα, Ξηρίδου
Φωτεινή-Αδαμαντία, Πλιόγκα Ιωάννα, Ανδρίτσου 0λυμπία, Σωτηριάδου Διαμάντω,
Πέϊου Μαρία-Αναστασία, Παναγιωτίδου Αναστασία, Κεχαγιά Ειρήνη, Ζιάκα Ελένη,
Τροχίδου Χρυσή, Μαυροπούλου Χρυσή, Ντιμτσούδη
Στυλιανή.
Κυριακίδης
Ιωάννης, μαθητής 1ου ΓΕΛ: 1η
θέση στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στο αγώνισμα 105 km
αντοχής.
Κατσιούδη
Μαγδαληνή, μαθήτρια 2ου ΓΕΛ : 2η θέση στους
πανελλήνιους σχολικούς αγώνες Taekwondo.
Ματζίρης
Αθανάσιος, μαθητής 1ου ΓΕΛ: 6η θέση στους πανελλήνιους
σχολικούς αγώνες στίβου, στο δέκαθλο.
Ανδρονικίδου
Ειρήνη, μαθήτρια 3ου ΓΕΛ: 7η θέση στους πανελλήνιους
σχολικούς αγώνες στίβου στη σφαιροβολία.
Χειμωνίδης
Βασίλειος, μαθητής 1ου ΓΕΛ : 8η θέση στους πανελλήνιους
σχολικούς αγώνες στίβου στο μήκος.
Ομάδα
ποδοσφαίρου γυναικών 1ου ΓΕΛ: 4η θέση στο πανελλήνιο σχολικό
πρωτάθλημα ποδοσφαίρου. Mαθήτριες : Παρασίδου Φωτεινή, Καρατσιράκη Μαρία-Μαρίνα,
Παραστατίδου Σφετλάνα, Σαββουλίδου Μαρία, Τάσκου
Ελένη, Στεφανίδου Χριστίνα,
Σοϊλεμέζογλου Ελένη, Τσαυταρίδου Μαρία, Αναστασιάδου Ελευθερία, Ιωακειμίδου Ιορδάνα, Κοπαλίδου Γεωργία, Ηλιάδου Ειρήνη,
Καλμπαζίδου Χριστίνα, Κόμκη Αθανασία, Σαβαντόγλου Αναστασία, Σπυρίδου Αρετή, Ιωαννίδου Μαρία – Ευαγγελία.
Διεθνείς και Πανελλήνιοι σχολικοί διαγωνισμοί
1η
θέση στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Young Business Talents και 1η θέση
στον πανελλήνιο διαγωνισμό Young Business Talents 2016. Μαθήτριες: Χρυσούλα
Βουζίνα, Ιωάννα Σαρόγλου, Αθανασία Σταμενίτου -2ο ΓΕΛ.
Teachers 4 Europe-το project «Ένα ταξίδι
αλλιώς» βραβεύθηκε αρχικά στην Αθήνα και στη συνέχεια στις Βρυξέλλες ως ένα από
τα 25 καλύτερα στην Ελλάδα: Βραντούλη Άρτεμις, Γεωργιάδης Γεώργιος, Θωΐδου
Ελένη, Ιορδανοπούλου Κωνσταντίνα Καρακατσάνη Παναγιώτα, Κουλέρδας Νικόλαος,
Λαμπριανίδης Αλέξανδρος, Λιάλης Τραϊανός, Μαρκοπούλου Άννα, Σάλλης Χρήστος,
Τσολερίδης Χρήστος -2ο ΓΕΛ.
2η
θέση στον πανελλήνιο διαγωνισμό Young Business Talents 2016. Μαθητές: Μπεζανίδης Αλέξανδρος, Τσομπανάκου Βασιλική, Ράπτη
Αικατερίνη, Σαραφούδη Ισιδώρα – 1ο
ΓΕΛ.
6η
θέση στον πανελλήνιο διαγωνισμό Young Business Talents 2016. Μαθητές: Σαββαντόγλου Αναστασία, Τάσκου Ελένη, Σαββίδης
Σάββας, Παπαδοπούλου Ανθή – 1ο ΓΕΛ.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου