Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016

Αξιόλογες διακρίσεις του Ομίλου Σκακιστών Γιαννιτσών

Το τρίτο τουρνουά της σειράς GRAND-PRIX 2016-17 και 1ο τουρνουά σκακιού «Βέροια» διοργανώθηκε από την  ΕΣΣΚΕΔΥΜ σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Βέροιας την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016.
Ο Όμιλος Σκακιστών Γιαννιτσών αγωνίστηκε με την συμμετοχή 14 αθλητών του και κέρδισε με άνεση το ασημένιο κύπελλο, κατακτώντας την 2η θέση στη τελική κατάταξη μεταξύ των άλλων ομάδων.

Πρωτιές απέσπασαν τέσσερις αθλητές της ομάδας.
Ειδικότερατο χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν:
η Έρικα Ζωή Μαλίκη στην κατηγορία U16,
ο Στέφαν Βίκτωρ στην κατηγορία U14, ο οποίος κατέκτησε επιπλέον και την 2η θέση στην συνολική τελική κατάταξη του τουρνουά,