Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2017

Κύπελλο για τον όμιλο Σκακιστών Γιαννιτσών

Η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας και η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. διοργάνωσαν το 14ο  Ατομικό Σκακιστικό Τουρνουά "Κύπελλο Φωτιάς" 2016, το οποίο περιελάμβανε δύο φάσεις (προκριματική & τελική).
Οι αγώνες της προκριματικής φάσης διεξήχθησαν την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 . Οι δέκα αθλητές του Ομίλου Σκακιστών Γιαννιτσών, που συμμετείχαν,  πέτυχαν σημαντικές θέσεις σε όλες τις κατηγορίες και χάρισαν στην ομάδα τους το χάλκινο κύπελλο, κατακτώντας την 3η θέση της τελικής κατάταξης.

Πιο συγκεκριμένα:
Στην κατηγορία U8 τα τρία μετάλλια, χρυσό, ασημένιο, χάλκινο, κατέκτησαν οι αθλητές του Ομίλου μας Κωνσταντίνος Ράπτης, Δημήτριος – Παναγιώτης Πετρίδης και Χαράλαμπος Αμιτζόγλου αντίστοιχα.
Στην κατηγορία U12 η αθλήτρια Δέσποινα Ζουμπουρδικούδη κατέκτησε την δεύτερη θέση στα κορίτσια.
Στην κατηγορία U14 την πρώτη θέση κατέκτησε ο Βίκτωρ Στέφαν και την τρίτη θέση στα κορίτσια η Ιουλιανή Ανδρονίκου.
Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές του ομίλου, που αγωνίστηκαν, και ιδιαίτερα στους αθλητές Άνθιμο Σουγκάκη και Βίκτωρ Στέφαν, οι οποίοι μπήκαν στην επτάδα της τελικής κατάταξης του Α group και προκρίθηκαν στην τελική φάση του τουρνουά.
Οι σκακιστές συμμετείχαν υπό την καθοδήγηση του προπονητή Ιωάννη Χατζηαβραμίδη.