Πέμπτη 13 Απριλίου 2017

ΑΟΚ Βέροιας - «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» 64-40

Την ήττα γνώρισε ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» στην 1η αναμέτρηση για τα  play offs 2017 από τον ΑΟΚ Βέροιας με 64-40. Η ομάδα της Έδεσσας ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, καταφέρνοντας να βρίσκεται κοντά στο σκορ και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΑΟΚ Βέροιας να προηγείται με 29-24 και το παιχνίδι να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπυ.

Δυστυχώς για την ομάδα της Έδεσσας η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη, που επέτρεψαν στην ομάδα της Βέροιας να πετύχει εύκολα καλάθια. Στην συνέχεια η επιθετική αφλογιστία του ΓΑΣ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να δεχτεί ένα επί μέρους σερί 27-2 με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου και ουσιαστικά ο αγώνας να τελειώσει.
Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με τον «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας», να προσπαθεί να μειώσει την έκταση του σκορ.
Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της Βέροιας με 64-40, δίνοντας της προβάδισμα στην σειρά των  play offs. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Κυριακή του Θωμά 23/4 αυτή την φορά στην Έδεσσα.
Διαιτητές : Παπαδόπουλος, Ντόγκας
Τα δεκάλεπτα : 18-12, 29-24, 56-26, 64-40
«Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας»: (Λούσης Λ.): Μποζίνης 5(1), Γεωργιάδης1, Υφαντίδης 6(1), Λούσης 3(1), Μαλλιάρης,  Τότλης 11(1), Δημητρόπουλος 2, Βεκόπουλος, Τσολάκης, Χαραλαμπίδης 4, Δοδόπουλος 8 .
ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρομπούκης 11 (1), Ουσουλτζόγλου 11 (1), Χρυσάφης 3 (1), Γκανάς 6, Γεωργαλής, Καπνάς 4, Μάντσος 10 (1), Παπουλίδης 2, Λέφας 10, Γιαννουζάκος 6 (2).